Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Kırşehir’in jeotermal kaynaklı sağlık turizm merkezi haline geleceği; ve belki de turizm bölgesi ilan edileceği açıklamasında bulundu.

Haber Türk’de yayınlanan AA’nın haberine göre, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin (AEÜ) jeotermal ve tarım alanında pilot üniversite seçmesinin ardından, jeotermal kaynakların sağlık alanında daha etkin değerlendirilmesi ve  Kırşehir’de, sağlık turizminde yeni istihdam ve tedavi imkanları oluşturulması için üniversite bünyesinde hazırlanan üç pilot proje hayata geçirilecek.

“Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi”, “Sporcu Sağlığı Araştırma Merkezi”, “Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi” projeleri  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da desteklenmektedir.

AEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil yaptığı açıklamada, hayata geçirilecek üç projenin özellikle sağlık turizminde yeni istihdam ve tedavi imkanları oluşturulması açısından önemli bir katkı sağlayacağını belirterek: “150 yataklı hastanenin sadece fizik tedavi hastanesi olmaması için yanına yeni projeler ekledik. Tamamlayıcı tıp merkezi ve jeotermal kaynaklı rehabilitasyon merkezi de olacak. Kaplıca uygulamaları, aynı zamanda çok eskilerden beri bilinen geleneksel tamamlayıcı tıp uygulamalarıdır. Ayrıca sporcu sağlığı merkezi çok gündemde olan ve popüler bir alan. Dünyada bu konuda çok ciddi yatırımlar var. Bunu da jeotermal ile birleştirdiğiniz zaman çok faydalı ve verimli olacağını düşündük. O nedenle sporcu sağlığı merkezi de hastane bünyesine ayrı bir proje olarak dahil edildi” dedi.

Karahocagil, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesini jeotermal kaynakları da kullanan nadir bir hastane olarak hem bölgede hem de uluslararası alanda bir cazibe merkezi haline getirmeyi amaçladıkları konusunun ve rehabilitasyon hizmetlerinde üst düzey cihazlarla tedavi yapılacağının altını çizdi.

AEÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Figen Tuncay, Kırşehir’in, Türkiye’de tedavide jeotermal kaynak sularının kullanıldığı önde gelen 8 ilden birisi olduğuna işaret ederek, hastaların tedavinin yanı sıra dinlenmek ve stres atmak için termal kaplıca merkezlerini değerlendirdiğini söyledi.

Tuncay açıklamalarına, “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve Fizik Tedavi Yüksekokulu sayesinde, yüksek teknolojik donanımın içinde yer aldığı fizik tedavi uygulamaları ile kaplıca tedavisinin kombine edildiği nitelikli, kapsamlı bir sağlık hizmeti vermeyi planlamaktayız” sözleri ile devam etti.

Sporcu Sağlığı Merkezi Projesi sorumlusu Dr. Öğretim Üyesi Hicabi Sezgin ise Projenin spor hekimliği alanında Kırşehir’e katkı sağlayacağını, çünkü merkezde sunulacak tedavi ve rehabilitasyon sürecinde jeotermal su ile “aquaterapi” uygulanacağını ve son teknoloji ürünü cihazların kullanılacağını belirtti.

Kaynaklar: Haber Türk, Jeotermalhaberler.com

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir